Hej bästa funktionär, tävlande, personal mfl
Imorgon lördag slår vi upp de blåvita portarna för ett härligt klubbmästerskap 2024.
Vi gör som vi brukar vid ett KM, de tävlandes föräldrar agerar funktionärer och följer laget runt i mångkampen. I funktionärsschemat finner ni preliminära namn på lagledare för varje ålderskategori, men det kan vara vem som helst i teamet, ni hjälps åt med avprickning, föra resultat, kratta, mäta längdgrop, rulla tillbaks kulan osv. Mer detaljerad information om grenarna finns på plats, hos miss Ida Kruse.
Tidsprogrammet kan verka lite tight, självklart får varje aktiv instötning/inhoppning innan grenstart, men ni löser det med samspel, det viktiga är att vi alla får komma hem till 17.00.
Vi samlas 13.30 för lite info och förberedelser, för kl: 14.00 kör tävlingen igång. Kom gärna 13.00 och häng med ett glatt gäng med de sista plocka fram prylarna.
Cafe personalen får gärna komma 13.30 och förbereda det viktigaste, KAFFET, Cafet öppnar 14.00.
Vi börjar med att heja på alla småsyskon som vill vara med och springa ett 60m lopp kl: 13.55. Därefter kör vi igång mångkampen 14.00.
Det blir paus kl: 15.00 för då ska ordförande Angela sjunga ut och ta ton.
Vi alla hjälps åt att plocka undan efter sista grenen. Och vi alla går hem 17.00 till en skön välförtjänt lördagskväll.
Tidsprogam
Alla tappra tävlande, Lycka till i mångkampen.
Men först nu, ha en super skön fredag.
Med bästa blåvita hälsningar / personal och styrelse